איך עובדת מלגזה?

 
 
 
אנו יכולים לראות אותה כמעט בכל מחסן ובכל מפעל, ולמרות שהיא נראית מתוחכמת במיוחד , מנגנון הפעולה שלה די פשוט. המלגזה היא כלי הרכב החשוב ביותר שיש בתעשייה בימינו והיא כל כך נפוצה עד שאפילו אנשים שלא קשורים לתחום יודעים עליה את הבסיס של הבסיס. במאמר זה נדבר על אופן הפעולה שלה, ואולי נחדש לכם כמה פרטים מעניינים במיוחד.

 
 
 

השינויים הרבים במהלך ההיסטוריה

 
 
 
המלגזות מהוות את אחד מכלי הרכב החשובים והיעילים ביותר ולא רק למחסנים ולמפעלים אלא גם לחברות בנייה רבות, לתעשייה החקלאית ועוד. המלגזות שאנו מכירים כיום אינן המצאה חדשה אם כי הן כלל לא נראות כמו המלגזות שהיו אי שם לפני מאה שנים בשנת 1917, כשהומצאה המלגזה הראשונה. המלגזות כיום הרבה יותר חזקות, הרבה יותר עמידות ובעיקר הרבה יותר בטיחותיות, כאשר תאונות מלגזה הוא הנושא הראשי שנמצא בראש מעייניהם של יצרניות המלגזה בכל רחבי העולם. כיום המלגזות מותאמות לכל תעשייה באופן פרטני והשינוי הגדול ביותר הוא בהופעת מלגזות חשמליות.
 
 
מלגזה
 

כיצד בנויה המלגזה?

 
  • כשמביטים על המלגזה מבינים כי היא אינה כלי רכב מסובך כל כך. למעשה המלגזה קטנה יחסית וגם המלגזות הגדולות ביותר יהיו קטנות יותר מכל כלי רכב פרטי ממוצע. המלגזה לרוב תהיה בעלת 4 גלגלים שווים בגודלם אך יש מלגזות אחרות שהגלגלים שונים בגודלם וזאת לפי הצורך והשימוש. מלגזות שמיועדות לחקלאות למשל תמיד יהיו בעלות ארבעה גלגלים שווים בגודלם. הגלגלים חזקים מאוד ותקרים בהם נדירים במיוחד.

  • מנוע המלגזה הוא כמובן החלק החשוב ביותר והוא זה שמספק את הכוח לכל פעולותיה. המנוע ממוקם בבטן שלה והוא יכול להיות בגודל משתנה לפי יצרני המלגזה ולפי הגודל שלה, שכן מלגזה גדולה יותר שיכולה לשאת משקל רב יותר תצטרך מנוע גדול יותר שיהיה חזק יותר. המנוע יכול להיות חשמלי או מנוע דיזל כדי שיתאימו גם למבנים מקורים.

  • עוד אחד מהחלקים החשובים של המלגזה והבולטים ביותר שיש הן הזרועות. הזרועות שלה עשויות מפלדה חזקה שלא מתעקמת ובטח לא נשברת, וכך למעשה מסוגלות לשאת את המטענים לגובה רב שיכול להגיע ליותר מחמישה מטרים. יכולת ההרמה של המלגזה לא נקבעת רק מחוזקן של הזרועות אלא מהיכולת של כלל המלגזה כולל יציבותה וחוזק המנוע.
 

כיצד המלגזה פועלת?

 
 
הפעולה של המלגזה היא אחת היעילות ביותר שיש, ולמעשה אפשר לומר כי המלגזות הן פלא הנדסי. הכול מתחיל מהמנוע כי הוא זה שמספק את האנרגיה שמניעה את הגלגלים ואת הזרועות הארוכות והחזקות שלה. המנוע מניע את הגלגלים ממש כמו כל מנוע חשמלי או מנוע דיזל אחר, ועל כך לא נרחיב כי מדובר בהסבר כללי כיצד פועל רכב. הזרועות שלה לעומת זאת הן גולת הכותרת והן מונעות באופן הידראולי. כמובן שהכוח עצמו מגיע מהמנוע אך הודות למנגנון הידראולי יעיל במיוחד, המלגזה מצליחה לשאת משקלים כבדים במיוחד בתנועה חלקה ודי מהירה ביחס למאפייניה.

 
 

כיצד המלגזה לא נופלת?

 
 
די מדהים לראות מלגזה המרימה משקל כבד כל כך שגם נפחו גדול הרבה יותר ממנה ועוד לגובה רב. מדהים עוד יותר לראות איך המלגזה מצליחה תוך כדי שהמטען באוויר, לנסוע ברחבי המפעל או המחסן ועוד לבצע תמרונים די מסובכים. ראשית, המטען עצמו לא נופל כיוון שהוא מעוגן היטב, ובדרך כלל הוא בכלל לא קשור. שנית, המלגזה עצמה לא מתהפכת על צירה כיוון שמרכז הכובד שלה מחושב היטב כך שתמיד היא תישאר באותו המנח, אך כמו שתוכלו לצפות בסרטונים רבים שיש באינטרנט, גם תאונות כאלו יכולות לקרות בגלל טעויות מכניות וטעויות אנוש.


 
לייעוץ ורכישת מלגזות צרו קשר עם המומחים של מטריאל הנדלינג בע"מ:


072-3250311