בעיות נפוצות במלגזות ומניעתן

 
 
 
המלגזות הן כלי הרכב הכי נפוצים שיש בתעשייה והן עשו את ההבדל בעשרות השנים האחרונות בין התעשייה של פעם לתעשייה של ימינו. הכול קורה בצורה מאוד יעילה אך הבעיה היחידה היא שככל שהעבודה תלוה במלגזות, כל תקלה בהן תהיה קריטית ביותר. מה הבעיות הנפוצות במלגזות וכיצד אפשר למנוע אותן? ממה הן בכלל קורות וכיצד מתבצע הטיפול? הנה מאמר שיסביר את הכול.

 
 
 

מאין נובעות הבעיות?

 
 
 
בעיות במלגזות יכולות להיות בעיות שנוצרות מנזקי הזמן, קרי משחיקה של המלגזה, או משימוש לא נכון של המפעילים. יכול להיות שהפעלה לא נכונה היא זו שגרמה לבעיה ויכול להיות גם שהפעלה לא נכונה ומתמשכת היא זו שיצרה אותה, מה שחמור עוד יותר בגלל שימוש רב ללא ידיעה מהי הפעלה נכונה. כיום ישנן מלגזות מתקדמות ביותר שמודיעות מתי יש בעיה ולו הקטנה ביותר, הכול על הצג האלקטרוני שלה בדומה לרכב, אך עדיין יש מלגזות רבות מיצרנים מובחרים שסובלות מתקלות.
 
 
תקלות במלגזות
 

מהן התקלות הנפוצות ביותר למלגזות?

 
  • אחת התקלות הנפוצות ביותר היא תקלה במנוע או במצבר. תקלות אלו מאפיינות את כל כלי הרכב ולא רק את המלגזות כאשר אפשר לאבחן די בקלות מה בדיוק הבעיה. אם הבעיה המנוע המלגזה בכלל לא תתניע ואם המצבר הוא זה שבעייתי יהיה אפשר להבין זאת מהישמע הסטארטר שלה. לרוב ניתן לפתור את הבעיה באמצעות כבלים שיטעינו אותו אך לעתים החלפת המצבר הכרחית.

  • תקלות במנוף ההרמה יכול לקרות בגלל מנוף תקול שלא תוחזק היטב או בגלל חבלה. מדובר בבעיה שיכולה להיות מאוד מסוכנת בעיקר כאשר המלגזה תרים משקל כבד. יכול להיות שהבעיה לא תהיה בחיבור רופף אלא בחוסר יכולת תזוזה שלה מנוף לכיוונים מסוימים.

  • התהפכות המלגזה יכולה לקרות בגלל הרמת מטען ויציאה ממשקל הכובד שלה. אפשר לצפות בלא מעט סרטונים כאלו ולהירתע מאוד מהמקרה המזעזע הזה שלא מעט פעמים גרם לנזק לחיי אדם וכמובן לרכוש שמסביב. זו בעיה חמורה שיצרניות המלגזה מנסות לפתור על ידי איזון המלגזה גם בנשיאת משקלים כבדים במיוחד, אך עדיין יש בכך חלק רב מהשימוש של המפעיל ולכן יש צורך לעבור ריענונים רבים כדי להימנע מכך.
 

איך מונעים את התקלות?

 
 
האם אפשר למנוע לחלוטין את התקלות? באופן מעשי זה קשה מאוד אך באופן תיאורטי זה אפשרי. כל מה שצריך לעשות הוא לתחזק את המלגזה באופן קבוע ולא לדלג על ימים או לבצע את התחזוקה באופן רשלני רק כי המלגזה חדשה ונדמה כי היא לא סובלת משום בעיה. גם מלגזות חדשות צריכות לעבור תחזוקה וזה כולל שימון שלה ובדיקות של כל החיבורים של הזרועות שלה, יחד עם בדיקה של המצבר והמנוע כולל תיקונים כשצריך. שימו לב שהתחזוקה הזו לא רק תהיה בטוחה יותר אלא חסכונית יותר, כי ייחסכו עלויות תיקון גבוהות יותר בהמשך.

 
 

להבין מה קצה גבול יכולתה

 
 
יש צורך בעוד שני פרמטרים חשובים כדי למנוע את הבעיות בתחזוקה כדי לא להגיע לשלב הטיפול. הראשון הוא הבנת קצה גבול היכולת שלה ואת זה צריך לבצע עוד מלמעלה, מההנהלה שרוכשת אותה, ועד למפעיל שלה. יש צורך לקנות את המלגזה המתאימה לסוג העבודה ולא לבצע איתה פעולות שהיא לא אמורה לבצע, ולהעביר זאת לעובדים. כמו כן, הכוח האנושי שמאחורי המלגזה, המפעילים שלה, חייבים להגדיל ראש ולהבין מתי השימוש במלגזה מסוכן ומתי הוא אפשרי. רק כך יהיה אפשר להימנע גם משחיקה שלה, גם מתאונות וגם מנזקים חמורים יותר לעובדים.

 
לייעוץ בתחום המלגזות צרו קשר כעת עם מטריאל הנדלינג בע"מ:


072-3250311