עבודה בגובה באמצעות מלגזה

 
 
 
כל מחסן ומפעל מחזיקים בלפחות מלגזה אחת שמייעלת את כל אחסון וסידור הסחורה. הן משתתפות בפסי ייצור, באתרי בנייה, בחקלאות אך בעיקר במחסנים מסוגלות להרים מטען במשקל כמה טונות לגובה רב. אלו הן המלגזות שיכולות לעבוד בגובה בצורה יעילה וחסכונית.
 
 
 

עבודת המלגזה אינה נטולת סיכון

 
 
 
המלגזה היא אחד הכלים הכי יעילים ושימושיים שיש בתעשייה ולמעשה ניתן למצוא אותה בכל מחסן. העבודה שלה חשובה ביותר לא רק בגלל יעילות העבודה שלה שיכולה לחסוך שעות עבודה רבות וכוח אדם רב אלא גם בגלל העבודה שהיא מגיעה למקומות שאי אפשר להגיע אליהם, זאת בזכות האפשרות שלה לעבוד בגובה בפשטות. למרות העבודה הפשוטה שאנו רגילים לייחס למלגזה, בניוד סחורות, מטענים וחומרים למדפים גבוהים ביתר קלות, יש סכנה רבה בכל פעולה כזו ולכן יש צורך בנהלי בטיחות, בדיקות תקינות וכמובן טכנולוגיה משופרת.
 
 
עבודה בגובה עם מלגזה
 

עבודה בגובה באמצעות מלגזה

 
עיקר העבודה של המלגזה בגובה ניתן לראות במחסנים. לפעמים המלגזה אמורה לשנע סחורה נכנסת ויוצאת ולעתים היא משתתפת בקישור בין הליך הייצור לבין האחסון. המלגזה מסוגלת להרים משקל רב בזכות הזרועות שלה ובדיוק רב, למרות שהשינוע מתבצע אל מדפים שיכולים להימצא בגובה של כמה מטרים טובים. יש מלגזות שיכולות להרים משקל של 20 טונות לגובה רב וכל זה מתבצע בלי תנודה רעועה שעלולה לסכן את הנהג. עם זאת, תאונות תמיד מתרחשות, בעיקר בגלל טעויות אנוש.
 

מדוע עבודה בגובה משפיע על המלגזה?

 
  • כדי להבין מדוע המלגזה מושפעת ממשקל רב ובעיקר כאשר הוא עולה לגובה צריך להבין מעט פיזיקה. כל גוף נמשך כלפי מרכז כדור הארץ בגלל כוח הכבידה. מרכז הכובד היא הנקודה הכי כבדה של גוף מסוים, למשל בגוף האדם הוא נמצא במרכז הבטן. גוף המלגזה מכיל מרכז כובד שמייצב אותה בצורה טובה בכל תמרון או מהירות אליה היא תגיע אך בהרמת משקל כבד, מרכז הכובד עובר להיות גבוה מה שיכול לסכן אותה בנפילה על צירה ומשם התסריט יכול להסתבך בהתאם לסיטואציה. אמנם יש שיטות כדי למנוע נפילות כאלו אך לעתים בגלל חישוב לא נכון או עבודה לא נכונה התאונה יכולה להיות קטלנית.

  • הסכנה בעבודה בגובה עם מלגזה לא מרחפת באוויר רק בגלל המשקל הגבוה והגובה הרב אליו היא יכולה לשנע את הסחורה, אלא בגלל חוסר היכולת של הנהג, מפעיל המלגזה, לראות לאן הוא מכוון או לאן הוא נוסע. חשוב לזכור שהנהג יושב מאחורי המטען והוא לא רואה בדיוק לאן המלגזה מתקדמת וגם בעת ההרמה הוא פועל לפי חיישנים או מזווית ראייתו. בימינו המלגזות חדישות ובטוחות יותר אך עדיין טעויות יכולות לקרות לכל אחד.

  • באופן כללי עבודה בגובה תמיד תהיה מסוכנת בגלל החשש לנפילה. בגובה השטח בו אנו יכולים לזוז, בין אם מדובר על מלגזה שמשנעת סחורה או על עובד שנמצא על במת הרמה.


 

נהלי בטיחות כדי למנוע אסון

 
ישנם נהלי בטיחות מחמירים מאוד לגבי עבודה בגובה וביניהם גם עבודה עם מלגזה. בכל הקשור לעבודה בגובה יש צורך לבצע בדיקה של הציוד לפני שמתחילים לעבוד, במלגזה זה רלוונטי כלפי חקי המלגזה השונים מהשרשראות והזרועות שלה ועד הגלגלים, ובעבודות אחרות את הסולם, הרתמה, הפיגומים, המנוף או כל כלי אחר שעמו עובדים. בנוסף, רק אנשים שהוכשרו לשם העבודה הזו באופן ספציפי יכולים לבצע אותה והם חייבים לעבור ריענונים כל שנה.
 

הטכנולוגיה נכנסת לתמונה

 
 
בכל מה שקשור למלגזה אפשר לראות חידושים טכנולוגים שהפכו את הקערה על פיה והפכו אותה לכלי הרבה יותר בטוח. כיום אפשר להימנע מהאסונות הללו כיוון שיש מלגזות שמסוגלות להתרומם עם כיסא הנהג לגובה שינוע המטען וכך למנוע את טווח הראייה שמוגבל. יחד עם זאת, ישנן קרני לייזר שמכוונות את הנהג ומספר חיישנים שדואגים שלא יקרה אסון ויתריעו בפניו כשהוא מתקרב למקום הלא נכון, יחד עם אפשרות לתכנות אוטומטי של זרועות המלגזה אל הגובה הנכון.

אנחנו ב-א.א. מטריאל הנדלינג בע"מ תמיד כאן לשירותכם לייעוץ וליווי מקיפים עד לבחירת המלגזה המושלמת הבאה שלכם. פנו אלינו עוד היום ונשמח לעמוד לשירותכם בכל נושא!


072-3250311